Badanie

USG tarczycy

Badania USG tarczycy pozwalają na stawianie dokładnych ocen wielkości ewentualnych zmian tego gruczołu. USG tarczycy to badanie szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Do bardzo ważnych spraw należy świadomość, jak przebiegają badania USG tarczycy, a także czy i jakie istnieją wskazania do wykonania USG tarczycy, i jakie zaburzenia metoda pozwala rozpoznać w pierwszym rzędzie.

 Badania ultrasonograficzne (USG) tarczycy to najprostsze i najmniej inwazyjne metody badania tarczycy. Dzięki USG tarczycy istnieje możliwość określania wielkości, rozmiaru, kształtu, położenia i struktury tego gruczołu, a także stwierdzania, czy są obecne na przykład guzki, torbiele lub zmiany inne, których nie można zdiagnozować podczas dotykowego badania tarczycy.

W przypadkach gdy dochodzi do lekarskiego wykrycia niepokojących zmian, zwykle wykonywana jest dodatkowo biopsja tarczycy, polegająca na pobieraniu fragmentów guzka za pomocą igły. Następnie pochyla się nad nim patolog. W ślad za tym badania laboratoryjne pozwalają odróżniać łagodne zmiany od na przykład raka tarczycy.

USG tarczycy zwykle zlecane jest przez endokrynologa w przypadkach zwiększenia obwodu szyi lub jakichkolwiek zmian w obszarze tarczycy.