Wzmożoną czujność rodziców rodzi nawet najmniejszy kaszel czy katar u małego dziecka. Należy jednak uważać z wnioskami, potrzeba bowiem szczegółowej obserwacji, aby nie popaść w diagnozę, że jest to objaw infekcji. Niekiedy mają miejsce takie wypadki, które można śmiało nazwać omyłkowymi, jak na przykład mylenie grypy czy anginy ze zwykłą alergią.
Czym jest alergia?
Alergia to choroba, w której głównym czynnikiem jest reakcja układu immunologicznego (odpornościowego) organizmu. Cechą zasadniczą jest nadwrażliwość organizmu na jakieś w rzeczywistości niegroźne czynniki. Alergie u dzieci, w znacznej ilości przypadków, mają związek z działaniami immunoglobulin (przeciwciał), które produkują krwinki białe. Alergik zatem posiada we krwi zwiększone ich ilości. Stąd często zwykło określać się zjawiska alergiczne mianem IgE-zależnych.
Do przyczyn alergii zalicza się wiele różnych czynników, między innymi warunki takie jak środowisko lub przebyta infekcja. Nie mniejszą rolę odgrywa uwarunkowanie genetyczne występujące u znacznej części uczulonych.
Jakie są objawy alergii u dzieci?
Objawem może być na przykład podwyższona temperatura ciała, zwłaszcza stan podgorączkowy, który może być dojmującym sygnałem w połączeniu z katarem, zaczerwienionymi oczami, ból brzucha i zaczerwienione gardło.